Dla kobiet orientu to podstawowy zabieg w pielęgnacji włosów, my europejki, Polki, nadal nie mamy czasu na ten bardzo skuteczny, aczkolwiek czasochłonny rytuał. Czy może jednak warto poświęcić trochę czasu?

Olejek z rozmarynu i olej z kiełków pszenicy – zgrany duet

Sytuacja epidemiologiczna w kraju i na świecie wymusiła na nas pewne zmiany zachowań - z domu wychodzimy rzadko, rzadziej wykonujemy makijaż - dzięki czemu nasza skóra ma szansę na odpoczynek i regenerację - częściej ubieramy się w swobodne i wygodne ubrania. Także coraz częściej pozwalamy sobie na więcej naturalnych eksperymentów kosmetycznych, organizujemy sobie domowe SPA, nakładamy różne mazidła na twarz i włosy.

Nierafinowane oleje roślinne tłoczone na zimno jak również dobrej jakości, naturalne olejki eteryczne powinny stanowić nieodłączny element naszej kosmetyczki. Niezależnie od rodzaju włosów i skóry, dla każdego z nas znajdzie się dedykowany olej lub olejek.

Olej z kiełków pszenicy wraz z olejkiem rozmarynowym wspierają kondycję włosów suchych, łamliwych, wypadających i słabych. Dla posiadaczy takich włosów zaleca się olejowanie olejem z kiełków pszenicy lub jeśli olej zbyt mocno obciąża włosy, można go dodawać do szamponu lub odżywki. Podobnie jak olejek z rozmarynu.

Bogactwo fitoskładników
Olej z kiełków pszenicy jest świetnym olejem kosmetycznym, jego składniki czynne pomagają zachować w zdrowej kondycji naszą skórę i włosy. Najcenniejsze składniki oleju to: witaminy z grupy B, prowitamina A, witaminy D, E, K, enzymy, fitohormony, karotenoidy, mieszanina nienasyconych niezbędnych kwasów tłuszczowych, (kwas linolowy alfa-linolenowy, gamma-linolenowy, arachidonowy, eikozapentaenowy). Ponadto kiełki pszenicy zawierają sporo białka, wapnia, żelaza, fosforu i siarki.
https://www.shamasa.pl/pl/kosmetyki-roslinne/olej-z-kielkow-pszenicy-zlote-bomba-witaminowa



Olej z kiełków pszenicy jest jednym z olei o najwyższej zawartości witaminy E (tokoferole). Witamina E, zwana witaminą młodości, jest jedną z najważniejszych substancji, którą wykorzystuje się w pielęgnacji skóry i włosów. Działa nawilżająco, ujędrniająco i przeciwstarzeniowo. Niedobór tej witaminy może prowadzić do wielu chorób, ale ponieważ jest to wpis poświęcony kosmetyce, pominę wpływ niedoboru witaminy E na nasze zdrowie.
Pod względem kosmetycznym braki tokoferoli mogą powodować wypadanie włosów, przedwczesne siwienie i starzenie skóry, na skórze mogą pojawiać się ropne zmiany, z kolei włosy będą miały tendencję do łamania się i rozdwajania końcówek, a płytka paznokciowa będzie się rozwarstwiała.

Olej z kiełków pszenicy na włosy najbardziej sprawdzi się w pielęgnacji suchych i pozbawionych blasku włosów. Olej nawilża nie tylko powierzchnię włosa, ale wzmacnia go także od środka, odbudowując osłonę lipidową. Wygładza strukturę włosa, przez co staje się on bardziej lśniący i sypki. Poprawia mikrokrążenie przy cebulkach włosów, co zatrzymuje wypadanie włosów i inicjuje tworzenie się nowych.
Nadaje się do olejowania włosów zarówno tych wysokoporowatych jak i niskoporowatych.

KURACJA:
w suche włosy wetrzeć rozprowadzony wcześniej na dłoniach olej z kiełków pszenicy. Jeśli włosy wymagają dodatkowego wzmocnienia, wcześniej wymieszaj około 2 łyżki wspomnianego oleju z 2 kroplami olejku rozmarynowego ( pamiętaj, prawdziwe olejki eteryczne to silne koncentraty). Miksturę wmasuj we włosy i pozostaw na godzinę. Następnie dobrze umyj szamponem. Jeśli lubisz, polecamy też do tego celu czarne mydło afrykańskie.




Olejek rozmarynowy

„Wstyd by był, gdyby nie było tego ziela w apteczce.” – ksiądz Sebastian Kneipp.

Rozmaryn jest aromatyczną, wiecznie zieloną, dziko rosnącą rośliną basenu Morza Śródziemnego. Jest bogaty w wiele cennych związków fitochemicznych, takich jak: flawonoidy, garbniki, kwas rozmarynowy czy olejki eteryczne. Młode ziele zawiera od 1,5% do 2,5% olejku rozmarynowego. W olejku rozmarynowym wyodrębniono blisko 200 składników, spośród których najbardziej dominującym są: 1,8-cyneol, kamfora oraz α-pinen – to one w największym stopniu odpowiadają za ostry zapach ziela.

Olejek rozmarynowy stosuje się jako środek do masażu skóry głowy i włosów. Świetne rezultaty daje kilkuminutowy masaż, wykonany tuż przed umyciem głowy. Olejek rozmarynowy można rozcieńczyć w oleju z kiełków pszenicy i kolistymi ruchami wmasować w naskórek, a po kilkunastu minutach spłukać go i umyć włosy szamponem. Można także kilka kropli olejku rozmarynowego wlać do odżywki do włosów i po kilku minutach spłukać. Olejek rozmarynowy odbudowuje strukturę włosa, wzmacnia cebulki i przeciwdziała wypadaniu włosów. Ponadto olejek z rozmarynu powoduje, że włosy za szybko się nie przetłuszczają.

Olejek z rozmarynu w duecie z olejem z kiełków pszenicy tworzą znakomitą parę w profilaktyce łysienia.
Stres, którego mamy teraz pod dostatkiem, także wpływa niekorzystnie na kondycję naszej skóry i włosów. Warto stosować odmładzające kuracje olejowe na włosy i twarz, starając się także nie zaniedbywać naszej diety i dostarczać wraz z pożywieniem wielu witamin i minerałów. Odpowiednia ilość snu także korzystnie wpłynie na kondycję włosów i skóry.

Jeśli myślicie...
..... to nie dla mnie
..... za tłuste
......zajmuje za dużo czasu

dajcie się namówić na jedno olejowanie w miesiącu albo dodajcie parę kropli rozmarynu do swojego szamponu ( najlepiej takiego bez zbędnych chemikaliów). Albo po prostu końcówki włosów zamknijcie olejkiem z kiełków.
Zobaczycie, że warto :)

INNE POLECANE OLEJE:

* słodkie migdały
* jojoba (zwłaszcza przy problemach z łupieżem oraz stanami zapalnymi)
* awokado
* pestki malin
* pestki śliwek