W coraz mocniej (całe szczęście) ekologicznym świadomościowo świecie, olejki eteryczne zaczynają być używane bardzo wszechstronnie – zgodnie z szerokim wachlarzem działań jakie nam oferują.

Oprócz oczywistego zastosowania w aromaterapii znajdziemy je zatem zarówno w produktach do pielęgnacji skóry, czy włosów a obecnie są także w specyfikach pomagających zachować czystość w naszych domach.
Nie ma się w sumie czemu dziwić, przecież przy tak wszechobecnej chemii, ludzie zaczynają szukać bezpieczniejszych i bardziej naturalnych rozwiązań, a w tym wypadku olejki eteryczne stają się nieodłącznym składnikiem ekologicznych, domowych preparatów używanych podczas sprzątania.
Olejek eteryczny jest w nich nie tylko gwarancją naturalnego, przyjemnego i długo utrzymującego się zapachu, ale także gwarantem skutecznej dezynfekcji, odplamiania czy też odkamieniania.

Myślisz...to duża inwestycja...drogie te olejki - nic bardziej błędnego! przede wszystkim 15ml olejku wystarcza na baaaardzo długo. I tak na przykład, do jednego prania dodajemy około 5 kropli olejku eterycznego, do mycia podłogi 10 kropli, do odkurzania 4 krople, odświeżenia łazienki około 5 kropli ( w zależności od ilości odpływów ). No i najważniejszy argument... my to wszystko wchłaniamy, to oddziałuje na nasz organizm, ma wpływ na nasze zdrowie!

Wybór olejków eterycznych jest ogromny, jednak według mnie, tych kilka poniżej to najlepszy wybór aby rozpocząć przygodę z naturalnymi, domowymi metodami pozbawionymi zbędnej chemii.
Skupmy się zatem może na tych kilku olejkach i tym, dlaczego warto po nie sięgać w zastępstwie marketowych środków czystości.

Siedem olejków eterycznych które sprawią że zwykłe sprzątanie nabierze mocy :)

Olejek cytrynowy

Sprawdza się jako uniwersalny środek czyszczący, zarówno do kuchni jak i toalet. Świetnie nadaje się również do nabłyszczania drewnianych podłóg i mebli.
Podobne olejki: trawa cytrynowa, pomarańczowy, grejpfrutowy, limonkowy.
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/cytryna-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml

Olejek z drzewa herbacianego

Działa na bakterie, wirusy i grzyby. Olejek z drzewa herbacianego doskonale nadaje się do codziennego sprzątania całego domu. Radzi sobie również z usuwaniem zapachu stęchlizny lub pleśni. Można jego ostry zapach przełamać słodką pomarańczą
Podobne olejki: eukaliptusowy, miętowy.
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/drzewo-herbaciane-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml

Olejek lawendowy

Naturalnie antybakteryjny i przeciwzapachowy. Ma również właściwości uspokajające, dzięki czemu idealnie nadaje się do użytku w domu, szczególnie w sypialni, pomagając zachować tam świeżość.
Wystarczy z wody i alkoholu z dodatkiem olejku lawendowego stworzyć prosty spray i spryskać nim prześcieradła, poszewki na poduszki, pościel oraz materace. Działa również dobrze w przypadku zabawek, ponieważ jest wysoce skuteczny przeciwko wirusom i bakteriom, ale jest bezpieczny dla dzieci.
Podobne olejki: rozmarynowy.
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/lawenda-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml

Olejek eukaliptusowy

Eukaliptus jest doskonałym, uniwersalnym środkiem czyszczącym, szczególnie do zatrzymywania pleśni.
Idealny do toalety zamiast sztucznego odświeżacza powietrza.Wystarczy zakropić nim odpływy i toaletę.
Podobne olejki: z drzewa herbacianego, mięty pieprzowej, oregano
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/eukaliptus-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml

Olejek majerankowy

Jest szczególnie skuteczny do czyszczenia desek do krojenia i przyborów kuchennych.
Podobne olejki: oregano, cynamon, rozmaryn
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/majeranek-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml


Olejek sosnowy

Użyj olejku sosnowego do oczyszczenia domu z bakterii, grzybów i drożdży. Pomaga również zabijać nieprzyjemne zapachy i oczyszczać powietrze. Idealny do mycia podłóg.
Podobne olejki: cyprysowy, cedrowy, bergamotowy, sandałowy
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/sosna-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15ml


Mięta pieprzowa

Doskonale nadaje się do mycia szkła i luster, które wymagają połysku bez smug. Świetnie sprawdza się również w połączeniu z innymi olejkami, takimi jak: cytrynowy, lawendowy i eukaliptusowy.
Podobne olejki: z drzewa herbacianego, eukaliptusowy.
https://www.shamasa.pl/pl/esencje/mieta-pieprzowa-olejek-eteryczny-100-duza-pojemnosc-15-ml


Czego prócz olejków eterycznych potrzebujesz by zacząć eko porządki?

Teraz, gdy znasz najlepsze olejki eteryczne nadszedł czas, aby choć w skrócie poznać kilka innych składników potrzebnych do stworzenia niemal każdego domowego środka czyszczącego:

• soda oczyszczona
• ocet destylowany
• bezzapachowe mydło
• butelki z rozpylaczem
• alkohol (wódka)

Jak stworzyć uniwersalny płyn do mycia kuchni i łazienki? nic prostszego:

• szklanka „białego” octu
• szklanka wody
• 15 kropli olejku cytrynowego
• 10 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Wymieszaj składniki w butelce z rozpylaczem i wstrząśnij, aby się połączyły. Użyj jako środka czyszczącego w sprayu w kuchni lub łazience. Tak naprawdę olejki możesz dobierać według swoich preferencji zapachowych, bo w końcu ten zapach będzie Ci towarzyszyć w przestrzeni przez jakiś czas :)

 

Osobiście od wielu lat stosuję olejki eteryczne do płukania prania. Wkrapiam kilka kropli do szufladki przeznaczonej właśnie na płyn do płukania.
Moje ulubione olejki to: pomarańcza, eukaliptus, lawenda, mięta, cytryna, bergamotka, rozmaryn, szałwia, trawa cytrynowa, grapefruit, drzewo cedrowe, geranium, werbena.

Szczególnie lubię mieszanki w stylu cytrus – zielone czyli np. cytryna z rozmarynem,
albo lawenda-szałwia. Niektóre olejki zostawiają intensywniejszy zapach inne są delikatniejsze.
Dobieram je w zależności od tego co piorę, np. ręczniki czy pościel mogą pachnieć mocniej więc wybieram eukaliptus, werbenę czy trawę cytrynową ( oooo! ta to ma moc ) czasem też dodaję blendu OCHRONA ( tak wiem, to na komary i kleszcze, ale mam tu miks o fajnym świeżym zapachu ).
Jeśli ma być afrodyzjakalnie, to oczywiście do pościeli dodaję paczuli ;)
Dla bielizny np. przeznaczam lawendę, pomarańczę czy bergamotę. Ale to tak naprawdę kwestia gustu :) Bawcie się zapachami i znajdźcie swoje ulubione :)


Ach...!

i jeszcze jedno szybkie zastosowanie… tuż przed przyjściem gości zakrop wycieraczkę którymś z cytrusów, od wejścia zrobi się przyjemniej a ponieważ cytrusy podnoszą energię, atmosfera spotkania od razu nabierze rumieńców :)