Codziennie towarzyszy nam ponad 23 000 oddechów a wraz z nimi przedostają się do naszego systemu oddechowego substancje wonne.

Poprzez węch interpretujemy otaczającą nas rzeczywistość, przywołujemy wspomnienia, opisujemy emocje. Aromaty są nieodłączną częścią naszego życia i towarzyszą nam każdego dnia.

Zapachy mogą także wspomagać zdrowie, czego dowodzi dziedzina medycyny naturalnej zwana aromaterapią co oznacza terapeutyczne wykorzystanie specjalnie przygotowanych poszczególnych części roślin (kwiatów, liści, korzeni, nasion, kory). To dzięki aromaterapii za pomocą substancji czynnych zawartych w olejkach eterycznych korzystamy z ich właściwości w formie inhalacji ( drogi oddechowe) lub poprzez skórę ( kąpiele, kosmetyki, masaże).

Olejki eteryczne zawarte w kosmetykach oddziałują poprzez skórę:

* Poprawiając jej kondycję, np. rozjaśniają, wygładzają zmarszczki, ujędrniają
* Likwidują lub łagodzą dolegliwości skórne (alergie, łuszczyce, poparzenia, łupież)
* Stymulują ( złuszczają naskórek, usuwają toksyny)
* Poprawiają stan psychiczny i nastrój poprzez węch.

Węch to najczulszy ze zmysłów, odbierając zapachy, które rejestrujemy nawet na poziomie nieświadomym. Zapachy w znaczący sposób wpływają na nasze samopoczucie ale i zachowanie o czym pisano już w Biblii, Koranie, starożytnych księgach indyjskich i na egipskich papirusach. Liczne wzmianki pokazują jak istotną rolę pełniły zapachy na przestrzeni wieków.

Dobrej jakości olejki eteryczne to prawdziwa skarbnica drogocennych właściwości roślin z których zostały pozyskane a mnogość zastosowań jest zaskakująca, także w kosmetyce.
Oprócz aromaterapii, czyli tzw. leczniczego oddziaływania zapachem, olejki znalazły zastosowanie jako dodatki do kosmetyków w tym i tych które możemy samodzielnie przygotować w domu.
Nieocenione zadania spełnią w składach maseczek, olejków do masażu, balsamów do ciała, do kąpieli, czy do włosów.

Masaż – najskuteczniejszy zabieg w aromaterapii, to właśnie dzięki niemu olejki skutecznie przenoszą się w głąb skóry poprzez system naczyń krwionośnych, co niemal natychmiast oddziałuje na system nerwowy. Ważne, aby mieszankę olejków eterycznych nanosić na skórę po uprzednim połączeniu z olejem bazowym ( migdałowy, arganowy, jojoba).
Same olejki to silnie stężone destylaty, które mogą podrażniać i uczulać, natomiast użyte umiejętnie przynoszą spektakularne wprost efekty. Masaż najlepiej wykonać lekko pogrzaną mieszanką, która dodatkowo będzie miała kojący wpływ na ciało i zmysły.

Masaż relaksacyjny:
* 20 ml oleju bazowego ( migdałowy) najlepiej ciepłego
* lawenda 3 krople
* pomarańcza 2 krople
* rozmaryn 2 krople

Masaż przy bólach reumatycznych:
* 20 ml oleju bazowego ( migdałowy) najlepiej ciepłego
* goździk 2 krople
* tymianek 3 krople
* gałka muszkatołowa 3 krople

Masaż antycellulitowy:
* 20 ml oleju bazowego ( migdałowy) najlepiej ciepłego
* bergamotka 3 krople
* cynamon 2 krople
* pieprz czarny 1 kropla

Dla lepszego efektu masaż można wykonać bańką chińską ( nie stosować przy pękających naczynkach)
Stosując klasyczną aromaterapię, aromaty olejków docierają do zmysłów po uprzednim podgrzaniu. Do tego celu wykorzystujemy kominek, gdzie w miseczce umieszczamy wodę a następnie kilka kropli olejku.
Co istotne, tak naprawdę temperatura podgrzewania ma duże znaczenie, ponieważ część właściwości ulegnie zniszczeniu jeśli temperatura będzie za wysoka, stąd też wydaje się urządzeniem idealnym kominek ultra soniczny, gdzie wszystkie właściwości olejku eterycznego zostają zachowane a inhalacja odbywa się poprzez zimną parę. Poniżej kilka propozycji do samodzielnego zastosowania w zaciszu domowym:

Olejki eteryczne o działaniu relaksacyjnym:
lawenda, pomarańcza, cytryna, drzewo różane, drzewo sandałowe, ylan-ylang

Olejki eteryczne o działaniu stymulującym ( złe samopoczucie):
cynamon, goździk, mięta, sosna, tymianek, rozmaryn, grapefruit, patchouli

Olejki eteryczne wspomagające koncentrację:
cytryna, eukaliptus, gałka muszkatołowa, geranium, rozmaryn, mięta, sosna, tymianek

Olejki eteryczne przeciwzapalne:
bergamotka, cedr, drzewo herbaciane, patchouli,, trawa cytrynowa, czarny pieprz, szałwia, Gożdzik, drzewo sandałowe, geranium.

Kolejnym niezwykle łatwym w zastosowaniu sposobem skorzystania z terapeutycznych właściwości olejków eterycznym jest kąpiel. Tu też istotnym jest, dodanie olejków na tzw. nośniku ( olej migdałowy, arganowy, jojoba), który zabezpieczy skórę przed podrażnieniem.
Kąpiel nie powinna trwać dłużej niż 20 minut.
W zależności od pożądanego efektu możemy zastosować przykładowe olejki:

lawendowy – przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo
szałwia – oczyszczająco
drzewo herbaciane – oczyszczająco, przeciwtrądzikowo
pomarańcza – na poprawę nastroju i antycellulitowo
bergamotka – przeciwpotnie
rozmaryn, szałwia – skóra łojotokowa

Temat olejków eterycznych opisywany i analizowany od wieków, wydaje się ciągle mieć nam coś nowego do zaoferowania.
Moc roślin odkrywamy w zapachach, wibracjach, jako wsparcie przy dolegliwościach, zachwycamy się nimi, z pieczą studiujemy i sięgamy po nie w potrzebie.

Z hałasu zapachów tworzymy harmonijną melodię która jeśli tylko jej pozwolimy, towarzyszyć nam może każdego dnia i dzielić się niewyczerpanym źródłem siły.